Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Bakers Pride aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Bakers Pride units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Bakers Pride R3024X cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bakers Pride R3024X 2-1/2 Inch Valve with Handle 1/2 Fpt X 1/2 Fpt
| Fits with Manufacturer | Bakers Pride |
|---|---|
| Model Number | R3024X |
| Manufacturer Part # | R3024X |
| Height | 1.38" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 1.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bakers Pride R3024X [ 1/2" Fpt X 1/2" Fpt ] [ Rotation Off/on] [stem, Position Up/down] [stem Size .240"] [ctr Inlet To End, Of Stem 3-1/2"] Stem 2-1/4" [width 2-1/2"], [ Comes With Knob # 22-1057 ], Bakers Pride Oven All., Note Bakers Pride Sometimes Uses Black Plastic Round Knob.
