Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Hatco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hatco R02.08.101D strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco R02.08.101D 24 Inch Warmer Element Electric Metal Construction
| Fits with Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | R02.08.101D |
| Manufacturer Part # | R02.08.101D |
| Height | 1" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 21" |
| Weight | 0.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco R02.08.101D 120v 500w 24" Warmer The Element Is Shorter Than The, Warmer., 19-1/2" From End Of Element To Mounting Bracket., New Style .260" Dia., To Replace Elements In Old Style Units You Must Notch The, End Plates To Accept The Larger Diameter New Style Elements.
