Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco aftermarket dishwashing parts and accessories.
- Engineered to match existing Hatco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hatco R02.06.481.00 dishwashing parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco R02.06.481.00 2-1/2 Inch Square Flange Electric Sink Heater Element
| Fits with Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | R02.06.481.00 |
| Manufacturer Part # | R02.06.481.00 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 9.38" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco R02.06.481.00 Sink Heater Element, 240v 4500w Sheath Length 8 3/8", 2-1/2" Square Flange Mount, 1-3/4" Oc Bolt Holes, Terminals Screws And Round Gasket Provided, Round Gasket # 32-1252, 2-1/2" Sq. Gasket # 32-1166 Not Included., , Hatco Booster 3cs (4 5 9 Kw) Fr (9.3kw)
