Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Pitco aftermarket sauce pots and stock pots.
- Engineered to match existing Pitco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Pitco PTB4509701 sauce pots and stock pots
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Pitco PTB4509701 12 Inch Stainless Steel Pasta Basket with Vinyl Handle
| Fits with Manufacturer | Pitco |
|---|---|
| Model Number | PTB4509701 |
| Manufacturer Part # | PTB4509701 |
| Height | 10" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 16" |
| Weight | 0.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Pitco PTB4509701 Pasta Basket 16" L X 12-3/4" W X 10" H, Coating Vinyl Handle, Height 10" 254 Mm, Length 16" 406 Mm, Material(s) Stainless Steel, Size #10 Wire Mesh, Type Front Hooks, Weight 8.57 Lb, Width 12-3/4" 324 Mm, Models Used In, Pitco Pe14d Pg14 Pg14d Pg14d-c Pg14d-cm Pg14dss-tm Rs14d
