RestaurantSupply.com is your trusted source for Groen steamers combi ovens and steam kettles.
- Authorized Groen dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Groen 141186S steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Groen 141186S 3.6 Inch Electric Steamer Element with gasket
| Manufacturer | Groen |
|---|---|
| Model Number | 141186S |
| Manufacturer Part # | 141186S |
| Height | 3.2" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 18.8" |
| Weight | 3.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Groen 141186S Steamer Element W/gasket [ 208v 9000w 1-3ph ], [ 2-3/8" Ctrs Bolt Holes 3" Sq Flange, 17 1/4" Inside Length, Screw Term 10/32 X 1/4" Ph Phil, Gasket Only # 32-1343
