Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure 307019 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure 307019 6 Inch Bowl for Old Style Pre-Filters with O-ring
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | 307019 |
| Manufacturer Part # | 307019 |
| Height | 5.63" |
| Width | 6" |
| Depth | 19" |
| Weight | 2.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure 307019 Ar-x 10" Bowl, Not For New Style Kleensteam W/ Sr-x "black" Filter Head., This Bowl Will Only Replace The Bowl On The Old Style, Pre-filters. The Old Style Pre-filter Has A White Filter, Head On It. If The Prefilter Has A Black Filter Head, You Must Use 10" Filter Bowl # 761250. The O-ring Will Also, Need To Be Replaced With The New Style O-ring #321890, Which Is Included With New Bowl.
