Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure cooking equipment accessories and gas connectors.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure EV9797-20 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure EV9797-20 5.5 Inch Stainless Steel Scale Inhibitor System with Dip Tube
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | EV9797-20 |
| Manufacturer Part # | EV9797-20 |
| Height | 6" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 29" |
| Weight | 4.68 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure EV9797-20 Complete System Delivers Superior Scale Prevention And, Corrosion Control For Steam Equipment., , Kit Includes Sr-x Housing Ss-10 Cartridge Dip Tube, Assembly And (1) 2.2 Lb. Scalekleen Package
