Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure EV9795-90 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure EV9795-90 Prefilter Assembly 20 Inch Water Filtration Component
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | EV9795-90 |
| Manufacturer Part # | EV9795-90 |
| Height | 6" |
| Width | 6" |
| Depth | 29.25" |
| Weight | 6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure EV9795-90 Series "e" Prefilter Assembly, Includes, E20 Prefilter 20" Filter Head, Uses "e" Series / Sr-x 20" Bowl # 761271, And "o" Ring # 321890, Uses Ec210 Filter 20" # 761203, Fittings 3/4" Mpt X 1/2" Fpt, Filter Bowl Wrench, Changed From Clear To Black
