Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure EV9612-55 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure EV9612-55 20.75 Inch Cartridge Water Filter Bacteriostatic Cyst Reduction
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | EV9612-55 |
| Manufacturer Part # | EV9612-55 |
| Height | 3.38" |
| Width | 3.38" |
| Depth | 20.88" |
| Weight | 1.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure EV9612-55 "mc" Cold Water Filter Cartridge 20.75", Features, Bacteriostatic*, Cyst Reduction, Particulate Reduction, Capacity 9 000 Gallons, Maximum Flow 1.67 Gpm (6.3 Lpm), Micron Rating 0.50, Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), H 20.75" D 3.25" Certifications Nsf42 Nsf53
