Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart CROWN-116-6562 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart CROWN-116-6562 24 Inch Capillary Thermostat 350 F Dipsealed G1
| Fits with Manufacturer | Groen |
|---|---|
| Model Number | CROWN-116-6562 |
| Manufacturer Part # | CROWN-116-6562 |
| Height | 1.5" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 5" |
| Weight | 0.55 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Groen CROWN-116-6562 Length 24" Capillary, Size 3/8 X 3 5/8" Bulb, 3/8" Npt Stuffing Box, Switch Type Spst, Temperature Range 350 F Maximum, Type Dipsealed G1
