RestaurantSupply.com is your trusted source for Bunn coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Bunn dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Bunn BU2755-1000 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bunn BU2755-1000 4 Inch Diameter Electric Tank Element Gaskets
| Manufacturer | Bunn |
|---|---|
| Model Number | BU2755-1000 |
| Manufacturer Part # | BU2755-1000 |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bunn BU2755-1000 Tank Element, [ 120v 1425w 1ph ] [ 4" Dia. X 4"h ] [terminals Male], [ 2 Gaskets ], Brass Hex Nuts Sold Separately # 26-1950, Fibre Gasket Only # 32-1270, Bunn-o-matic, Coffee Brewer Ol15 (after S/n 9475), Sl15 Slf15 St15 Stap15 Stf15 Stfap15., Series Bco S Sap., Newco
