Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket thermometers.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett BL18228 thermometers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett BL18228 36 Inch Temp Probe Stainless Steel for Blodgett Ovens
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL18228 |
| Manufacturer Part # | BL18228 |
| Height | 0.25" |
| Width | 0.25" |
| Depth | 37" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL18228 Temp Probe Overall Length 36", Approx 5" Probe 31" Wire Leads, , Note Blodgett Changed Probe Length To 2-3/8". Will Work, Same Way As Old 5" Probe, , Blodgett, Oven Kco-25e., Series Ctb & Ctbr Dfg 50 Dfg 100 200 & 300, (after 7/1/86) Mark V Zephaire E & G With, Solid State Controls.
