RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett convection ovens.
- Authorized Blodgett dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blodgett BL16880 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett BL16880 5.05 Inch Door Switch Assembly 25A 480V for Blodgett Ovens
| Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL16880 |
| Manufacturer Part # | BL16880 |
| Height | 3.45" |
| Width | 5.05" |
| Depth | 7.95" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL16880 Door Switch Assembly, 25a-480v/250v/125v, Spst, 1/4" Tab Term (2), Blodgett, Oven Series Ctb & Ctbr (prior To 2/17/97)., (2/17/97 & After Use Oem # 33946)
