RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart BL16529 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart BL16529 1.5 Inch 3 Amp 115V Thermal Delay Relay Glass Tube Relay
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | BL16529 |
| Manufacturer Part # | BL16529 |
| Height | 1.25" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 3" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett BL16529 Thermal Delay Relay, [3 Amps] [115v ] [amprite ] Glass Tube Thermal Time Delay, Relay 9 Pin, For Bracket & Base Use # 38-1258, Blodgett Model Dfg W/ Carborundum Ignition Before Feb 86, Oven Series Dfg 50 (before 4/1/86) Dfg 100 200 & 300, (before 2-1-86), Fa/gzl., Market Forge Oven 2500hec 2592hec 2700hec 2792hec., Steamer Where Applicable., Wolf Oven Afs Caf H Kafs Kcaf Kh.
