Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Nieco cooking equipment accessories and gas connectors.
- Authorized Nieco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Nieco B75 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Nieco B75 3/4 Inch Gas Quick Disconnect Assembly with Thermal Shutoff
| Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | B75 |
| Manufacturer Part # | B75 |
| Height | 3.5" |
| Width | 1.75" |
| Depth | 1.75" |
| Weight | 1.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont B75 Gas Quick Disconnect Assembly [ Size 3/4" Fpt ], Female End Will Shut Off Gas When Seperated., Female End From Gas Supply, Male End To Appliance Side ( Has Thermal Shutoff Feature), Temps Above 350 Degrees F Activate Safety Thermal Ring., Mfg Dormont, Nieco Broiler
