RestaurantSupply.com is your trusted source for APW aftermarket countertop warmers and display cases.
- Engineered to match existing APW units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket APW AS-55959 countertop warmers and display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
APW AS-55959 6-5/8 Inch Diameter Electric Warmer Element with Screw Terminals
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | AS-55959 |
| Manufacturer Part # | AS-55959 |
| Height | 0.5" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 8.5" |
| Weight | 0.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW AS-55959 [ 120v 500w 1ph ] [ 6-5/8" Dia. ], [terminals Flag W/screw, Screw Only 10-32 X 1/4" # 26-2345, American Permanent Ware Food Warmer, Sm-50-11 Sm-50-11d Sm-50-7 Sm-50-7d W-1 Wk-1v
