Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure -9795-80 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure -9795-80 6 Inch Prefilter Assembly E10 for Commercial Water Systems
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | -9795-80 |
| Manufacturer Part # | -9795-80 |
| Height | 19" |
| Width | 6" |
| Depth | 5.5" |
| Weight | 4.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure -9795-80 Series "e" Prefilter Assembly, Includes, E10 Prefilter 10" Filter Head, Uses "e" Series / Sr-x 10" Bowl # 761250, And "o" Ring # 321890, Uses Ec110 Filter 10" # 761199, Fittings 3/4" Mpt X 3/8" Fpt, Filter Bowl Wrench
