Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Groen aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Groen units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Groen 9730 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Groen 9730 3/8 Inch Thermostat K 8 Coiled 48 Inch Dip-Sealed
| Fits with Manufacturer | Groen |
|---|---|
| Model Number | 9730 |
| Manufacturer Part # | 9730 |
| Height | 3" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 12" |
| Weight | 0.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Groen 9730 [ Type - K ] [ Temp 100-290 ] [ Bulb 8" Coiled ], [ Cap 48" ] [ Size 3/8" Mpt Stuff Box ][dip-sealed], Dial Black # 22-1218 Off-10-1 Flat Right, [ Dial Black W/ Silver Dial # 22-1002 Off-10-1 Mount, 4 Way ], Dial # 22-1038 Off-300-100 For Model (dee-4) Flat Right., Dial # 22-1222 Off-300-100 Flat Down, Dial # 22-1108 Off-10-1 Flat Down For All Others., Groen, Kettle Series Ae Ah Cah Dah, Dcae Dcee Dee Dh Ee Em, Hh Tdb Tdh.
