Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure 961901 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure 961901 3 Inch Water Filter Cartridge Sparkling Fresh Drinking Water
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | 961901 |
| Manufacturer Part # | 961901 |
| Height | 17" |
| Width | 3" |
| Depth | 3" |
| Weight | 3.85 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure 961901 Drinking Water Cartridge, Provides Sparkling Fresh Premium Quality Drinking Water., Ideal For Bottleless Water Coolers And Drinking Fountains., Features Cyst Reduction Lead Particulate Reduction, Scale Control Taste & Odor Reduction, Capacity 480 Gallons, Maximum Flow 0.5 Gpm (1.9 Lpm), Micron Rating 0.50, Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), Shipping Weight 4 Lbs, H 17" D 3.25" Certifications Nsf42 Nsf53
