Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Bloomfield coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Bloomfield dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Bloomfield 9618-02 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bloomfield 9618-02 3.25 Inch Cartridge Water Filter Bacteriostatic Scale Control
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | 9618-02 |
| Manufacturer Part # | 9618-02 |
| Height | 3.25" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 1.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure 9618-02 Ocs Office Coffee Systems Filter Cartridge, Removes Chlorine Dirt Scale., 1/2 Micron Rated, Low Volume 1 500 Gpm, Features Bacteriostatic Cyst Reduction, Reduction Scale Control, Maximum Flow 0.5 Gpm (1.9 Lpm), Micron Rating 0.50, Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), H 10.25" D 3.25"
