Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 961397 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 961397 3.25 Inch Water Filter Cartridge High Flow with Cyst Reduction
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | 961397 |
| Manufacturer Part # | 961397 |
| Height | 3" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 2.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure 961397 "xc" Water Filter Cartridge High Flow, For Fountain Beverages, Removes Chlorine Off Tastes Odor Dirt Scale And Cysts., Keeps Drinks Carbonated Longer., 1/2 Micron Rated, Features Cyst Reduction Particulate Reduction, Taste & Odor Reduction, Capacity 12 000 Gallons, Maximum Flow 1.67 Gpm (6.3 Lpm), Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), H 25" D 3.25" Certifications Nsf42 Nsf53
