Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 961396 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 961396 Cartridge Water Filter 3.25 Inch High Flow for Beverage Systems
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | 961396 |
| Manufacturer Part # | 961396 |
| Height | 3" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 2.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure 961396 "xc" Water Filter Cartridge High Flow, For Fountain Beverages, Removes Chlorine Off Tastes Odor Dirt Scale And Cysts., Keeps Drinks Carbonated Longer., 1/2 Micron Rated, Features Cyst Reduction Particulate Reduction, Taste & Odor Reduction, Capacity 12 000 Gallons, Maximum Flow 1.67 Gpm (6.3 Lpm), Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), H 25" D 3.25" Certifications Nsf42 Nsf53
