Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Everpure coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Everpure dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Everpure 9612-31 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Everpure 9612-31 3.25 Inch Diameter Ice Machine Filter with Cyst Reduction
| Manufacturer | Everpure |
|---|---|
| Model Number | 9612-31 |
| Manufacturer Part # | 9612-31 |
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Depth | 25" |
| Weight | 2.45 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Everpure 9612-31 Everpure Ice Machine 4000 Filter Cartridge, Replaces 3000 Seris Cartridges., 3.25" Dia X 25" Long, Features Bacteriostatic Cyst Reduction, Reduction Scale Control, Capacity 12 000 Gallons, Maximum Flow 1.67 Gpm (6.3 Lpm), Micron Rating 0.50, Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), H 25" D 3.25" Certifications Nsf42 Nsf53
