Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 880013 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 880013 1/2 Inch Steam Solenoid Valve Asco NC 2-Way Electric
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 880013 |
| Manufacturer Part # | 880013 |
| Height | 2.7" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 5" |
| Weight | 2.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 880013 [ Asco Steam Solenoid Valve ] [ Size 1/2" Fpt ] [50 Psi], [ 300f ] [ Nc 2-way ] [ 110/120 V ] [ Width 2-3/4" ], [ Mfg# 8220g404-120/60 ], Body Style Changed From 4 Bolt To Round Nut. Round Body, Repair Kit Is Asco P/n 323482. # 51-1552., Coil For Round Nut # 51-1211 Coil For 4 Bolt # 51-1216, Old Style 4 Bolt Repair Kit # 51-1472, Cecilware Fe Crs Cl Fp Ch Awb, Market Forge Steamer 3100 3500 3550 Jet(a After, S/n 1360 B) Jet Iii St-as(d E G H)., Southbend Boiler Cg-(24s 317s 325s) Csc-24s Csc-36s, Dda-2 Ec-(2 3) Eda-2 Ehd-2 Gc-(2s 3s), Gda-(2 2s) Ghd-2s Sc-2s Sc-3s Scda-(2 2s) Schd-2s., Vulcan Steamer Series Vl & Vs Inlet.
