RestaurantSupply.com is your trusted source for Bloomfield coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Bloomfield dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Bloomfield 82196 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bloomfield 82196 3 25 Inch Water Filter Cartridge Bacteriostatic Cyst Reduction
| Manufacturer | Bloomfield |
|---|---|
| Model Number | 82196 |
| Manufacturer Part # | 82196 |
| Height | 3.25" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 14.75" |
| Weight | 1.45 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bloomfield 82196 Bh Filter Cartridge, Removes Chlorine Off Tastes Odor Dirt Scale And Cysts., 1/2 Micron Rated, Medium Volume 3 000 Gpm, Features Bacteriostatic* Cyst Reduction, Reduction Scale Control*, Maximum Flow 0.5 Gpm (1.9 Lpm, Micron Rating 0.50, Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), H 14.5" D 3.25"
