RestaurantSupply.com is your trusted source for Pitco aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Pitco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Pitco 807-1603 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Pitco 807-1603 1/2 Inch Gas Valve 225000 BTU Millivolt Control
| Fits with Manufacturer | Frymaster |
|---|---|
| Model Number | 807-1603 |
| Manufacturer Part # | 807-1603 |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight | 0 |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Frymaster 807-1603 [gas Nat Pilot Safety] [ Size 1/2" Fpt ] [225 000 Btu], [ 1/4" Cct Pilot Out ] [width 4-1/8" ] [ Mfg#, Vs820a1807 ] 750 Millivolt., Does Not Come With Thermopile # 51-1348 36" W/ Wire Leads, And 1/4" Push-on Tabs., For Lp Valve Use # 54-1074., For Lp Conversion Kit Use # 51-1270., To Convert Back To Nat Use # 51-1271., Frymaster Fryer Models Made In Or After Feb. 1993, Gf14 Gf40sd Mj35 Mj235 Mjcfsc Series 35, M K E Model
