Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 719222 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 719222 1/8 Inch Mpt X 3/8-27 Top Burner Valve Gas 45 Degree Angle
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 719222 |
| Manufacturer Part # | 719222 |
| Height | 2.7" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 3.3" |
| Weight | 0.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Spain |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 719222 Top Burner Valve, [ 1/8" Mpt X 3/8"-27 ] [ Rotation Off/on], [stem Flat Down] [stem Size .240" ] [ctr Inlet To End Of, Stem 2-1/8" ] [ Angle - 45 Degrees ] Stem 1-3/8" Long., [ Comes With 45 Deg Elbow Installed 1/2 Psi., Wolf Range Ch Chss.
