Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for APW aftermarket steam tables and food wells.
- Engineered to match existing APW units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket APW 56427 steam tables and food wells
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
APW 56427 36-Inch Capillary Thermostat Ka for Commercial Use
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | 56427 |
| Manufacturer Part # | 56427 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 0.45 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW 56427 Type Ka 4 Terminal- Temp 100-550 Cap 36" Bulb 1/4" X, 5-9/16" Mt. 1, Apw Dial # 22-1338 550-100, Dial # 22-1219 0-10-1 For Series Tm, Apw Toaster M-91 M-95-(2 3)., Warmer Cwk-1 Kettle Cooker/warmer Hfw(1 1d 12 12d 23 23d)., Bm-30d. Series Bm-80 & Bw & Sm-50 & Sw & Tm-43d &, Tm-90 & Tm-90d & Tw Needing 36" Cap., Bastian Blessing, Warmer/steam Table Vapormatic 754 755 756., Eagle/metal Masters Ob/cb Cabinets, Warmer 7qdit 11qdit 1220cwdt & 1220cwt (prior To 1/90), Bm1200fwt Ht Tm1220fwt.
