Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Carter Hoffmann aftermarket holding and proofing cabinets.
- Engineered to match existing Carter Hoffmann units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Carter Hoffmann 55440 holding and proofing cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Carter Hoffmann 55440 16 Inch Warming Element 277v 1600w American Permanent Ware
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | 55440 |
| Manufacturer Part # | 55440 |
| Height | 0.25" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 16" |
| Weight | 0.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW 55440 [ 277v 1600w 1ph ] [ 16" X 8-1/2" ], [terminals Flag W/screw, Screw Only 10-32 X 1/4" A3010 # 262345, American Permanent Ware Food Warmer, Carter Hoffman 240v 1200w, Series Cc. Bc Warmers
