Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Frymaster aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Frymaster units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Frymaster 55210 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Frymaster 55210 20 Inch NSF Approved High-Temp Grease Hoses
| Fits with Manufacturer | Frymaster |
|---|---|
| Model Number | 55210 |
| Manufacturer Part # | 55210 |
| Height | 1" |
| Width | 20" |
| Depth | 20" |
| Weight | 2.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Frymaster 55210 5 X 3/8" Mpt X 1/2" Mpt, Hi-temp Hoses For Fryer Filter Grease Hose, And For Hot Water Hose., Nsf Approved., -95 Degrees To 485 Degrees F., 295 Psi Maximum Working Pressure., 685 Psi Burst Pressure., Hose Per Ft Plus 1" Per Fitting X 2 2" T0 Add For, Total Length
