- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Star 50316 5/16 Inch Bulb Thermostat K 42 Inch Capillary Grey and Silver
| Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | 50316 |
| Manufacturer Part # | 50316 |
| Height | 2.15" |
| Width | 4.15" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 0.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg 50316 [ T Stat - K ] [ Temp 200-400 ] [ Bulb 5/16" X 7-1/2" ], [ Cap 42" ] [ 3/8" Mpt Stuff Box ], "wells" Grey & Silver T Stat Knob, [ 2-3/8" Dia ] [ Off 375-225] [mount 0.187"] [flat Down ], Gen Use Dial A251 K-107 # 22-1006 Off-400-200, Black & Silver 4-way Heavy Duty Knob., Wells Fryer Doughnut Kettle
