Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 410841-00019 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 410841-00019 1/2 Inch FPT LP Gas Control Valve and LP Safety
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 410841-00019 |
| Manufacturer Part # | 410841-00019 |
| Height | 4.5" |
| Width | 5" |
| Depth | 7.5" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 410841-00019 [ Lp Gas ] [ Size 1/2" Fpt ] [ Lp Safety ][ 10" Wc ], [24vac/12vdc]width 3.75" ] Robertshaw, 1/4" Cct Pilot Out Only Model 7000 Ader, For Lp To Nat Kit Use # 51-1479 ( 3.5" Wc ), For Intermittant Pilot Direct Spark And Hot Surface., Frymaster Fryer H50 H52 Mach52 Mjh50. (if 0 Second Delay, Needed Use Oem# 826-1120, Or 11 Sec Delay Mod #807-0918, Henny Penny Fryer 680 W/ser# Fh0111b & Above., Pitco #pp10593 1/2"fpt In/out, Vulcan Hart Fryer Series Grd W/electronic Ignition., Oven Sg4c Sg4d Sg6c Sg6d Vc4gc Vc4gd Vc4gs Vc6gc, Vc6gd Vc6gs
