Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 410737-00002 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 410737-00002 8 Inch Fry Basket Nickel-Plated Front Hook
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 410737-00002 |
| Manufacturer Part # | 410737-00002 |
| Height | 12" |
| Width | 8.75" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 3.84 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 410737-00002 Standard Fryer Basket 17-1/8in L X 8-1/4in W X 6in H Front, Hook, Height 6in 152 Mm, Length 17-1/8in 435 Mm, Weight 3.84 Lb, Width 8-1/4in 210 Mm, Plating Nickel-plated, Type Front Hook, Archer Wire Made In The Usa And Nsf Approved, Models Used In, Imperial If-75 Ifs-75 Ifs-75-op, Southbend Range B20-fr65 Gfs65 P20-fr65 18-36 18-42, 65 Pound, Frymaster Bid80 Fmcfe Fmcfec Hd60 Jcfx J1x J3f J65x, Kj3fc Mjcf Mjcfe Mjcfe Mjcfec Mjcfesd
