RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 408379-00002 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 408379-00002 1/4 Inch MPT Gas Valve Down Position 90 Degree Angle
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 408379-00002 |
| Manufacturer Part # | 408379-00002 |
| Height | 1" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4.25" |
| Weight | 0.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 408379-00002 Burner Gas Valve, [ 1/4" Mpt X 7/16" Cct ] [ Rotation Off/on] [stem, Position Down] [stem Size .240" ] [ctr Inlet To End Of, Stem 3" ] [ Angle - 90] Stem 2-1/8" Long., Does Not Come W/hood Orifice, Does Not Come With 7/16" Nut # 26-1372 Or, 7/16" Ferrule # 26-1378., Vulcan Range 872 7845 7845a 7860 7860a 7872 7872a, M872 M7845 M7860 M7872 Sg7845a Sg7860a Sg7872a., Series Gh H., Wolf
