Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 408279-00006 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 408279-00006 3/4 Inch Lp Gas Pressure Regulator with Vent Limiter
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 408279-00006 |
| Manufacturer Part # | 408279-00006 |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 408279-00006 Lp Gas 3/4" Fpt Gas In/out 1 Psi Max 1/2 Psi Certified, 5-12" Wc, Maxitrol # R500-66-0024 Tested To 1psi, With Vent Limiter #12a06 # 26-2265, Mainly Used In Indoor Applications To Limit The Amount Of, Escaped Gas In The Event Of A Diaphram Failue.
