Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 40613 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 40613 Valve Steam Safety 3/4 Inch 50 Psi Chrome 625 Lbs/hr
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 40613 |
| Manufacturer Part # | 40613 |
| Height | 2" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 3.75" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 40613 Steam Safety Valve 3/4" 50 Psi Chrome 625 Lbs/hr, Conbraco, Cleveland Boiler Where Applicable., Kettle Where Applicable., Crown Kettle Series El Elt Ep., Groen Kettle Series Dee Dh Tdh Tdb (tdb Steam Jacketed, Units Units Built Before 01/07/92 Later Units Use Oem, # 097005.), Legion, Market Forge
