Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett 37022 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett 37022 Motor Assembly 10 Inch Blower Motor Dual Speed Electric
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 37022 |
| Manufacturer Part # | 37022 |
| Height | 10" |
| Width | 10" |
| Depth | 19" |
| Weight | 30.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 37022 Old Style Blower Motor 2 Speed, 115v .75/.21 Hp 1 Ph 1725/1140 Rpm 9/4 Amps, Y56z Frame, 5/8" X 5" Shaft W/2 Flats 6-1/4" Ctrs On Mtg Holes 34", Armored Cable, , New Style 115/120v 1 Ph 2 Speed Rpm 1680/1120, 0.60/0.17 Hp 7/3.6 Amp 60 Hz, Cw Rotation Looking From Back Of Motor Toward The Front, Follow Installation Procedures Provided With Motor, , Blodgett Blower Wheel A4236 Mb-180 # 26-3047, Blodgett, Oven Shog (before 11-05-05), Ac500xcel, Oven Shog After 11-05-05 Use Motor # 68-1058
