FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Lincoln conveyor ovens and impinger ovens.
- Authorized Lincoln dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Lincoln 369212 conveyor ovens and impinger ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lincoln 369212 10 Inch Electric OEM Motor Blower with Shaft Adapter
| Manufacturer | Lincoln |
|---|---|
| Model Number | 369212 |
| Manufacturer Part # | 369212 |
| Height | 8.39" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 15.9" |
| Weight | 15.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Lincoln 369212 Fan Motor, 1/3 Hp 230/240v 2.1 Amp 60hz 1 Ph 1740 Rpm, 6" X 1/2" Shaft W/ Shaft Adapter 1/2" X 5/8" 48y Frame., Lincoln Fan Blade # 26-3464 17-1/2" Dia., Lincoln, Oven Series 1000 With S/n Beginning With A Q.
