RestaurantSupply.com is your trusted source for APW aftermarket toasters and breakfast equipment.
- Engineered to match existing APW units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket APW 2U-85178 toasters and breakfast equipment
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
APW 2U-85178 2.7 Inch Gear Motor 115v with Fan for Toasters
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | 2U-85178 |
| Manufacturer Part # | 2U-85178 |
| Height | 5.5" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 4.7" |
| Weight | 3.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW 2U-85178 Gear Motor Conveyor Motor 115v, W/fan # 28-1123, Fan Shaft 5/8" Long X .20" Dia, Drive Shaft 1/2" Dia Gearbox 4-3/4" X 2-3/4", American Permanent Ware Toaster, Toaster K-1000b M-55a M-78 M-83 M-83d, M-88e M-88ed M-88w M-88wd M-95.
