Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Lang aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Lang units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Lang 2T-Y2133 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Lang 2T-Y2133 1.5 Inch Black Thermostat Kx Capillary 60 Inch with Dial
| Fits with Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | 2T-Y2133 |
| Manufacturer Part # | 2T-Y2133 |
| Height | 2.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 6" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg 2T-Y2133 [ Type - Kx ] [ Temp 250-375 ] [ Bulb 3/8" X 5-3/8" ], Cap 60" ] [ Mount 11 ], Dial # 22-1027 Black T Stat Knob W/ White Printed Numbers, [ 2-1/4" Dia ] [off-400-200] [mount .187"] [flat Down ], Lang Black & Silver T Stat Knob # 22-1516, Off-400-200 2" Dia .187" D-stem Flat Down., Lang Fryer C-28 C-28m., Pitco Fryer All Electric Fryers., Em14 & Em14dl & Em40 & Em40dl(s/n, 1450521 & Up)., Super-chef Fryer El-14c (old El-6 & Fel-14) El-14fm (old, Fel-10.8) El-414 El-914 (old El-4.8)
