Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Pitco aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Pitco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Pitco 2T-Y1668 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Pitco 2T-Y1668 5/16 Inch Bulb Safety Thermostat Electric Manual Reset
| Fits with Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | 2T-Y1668 |
| Manufacturer Part # | 2T-Y1668 |
| Height | 2" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg 2T-Y1668 Hi-limit [ Type - Lch W/manual Reset ] [ Temp 450 Fixed ], [ Bulb 5/16" X 3-5/8" Nickel ] [ Cap 60" ] [ Brkt 1 ]], Pitco Fryer All Elec Fryers Fe Counter Model., Star, Fryer Gas 215b & 216 (s/n 2156323 & Up)., Elec 116c & 116cl (s/n 1161491 & Up) 301 & 301hl, (s/n 3010945 & Up) 510f 515 515(a E Ea) 530(f, Fa T Ta Te Tea) Em14 & Em14dl & Em40 &, Em40dl (s/n 1450521 & Up).
