Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart 2J-Z0555 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart 2J-Z0555 3 Inch Gas Pilot Assembly for Pitco and Star Fryers
| Fits with Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | 2J-Z0555 |
| Manufacturer Part # | 2J-Z0555 |
| Height | 1.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 4" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg 2J-Z0555 Nat/lp Pilot Factory # 6ch24-6 1830-490 Tube Size 1/4", Flame Pattern 3 Way Hood Width 2-1/2", Lp Orifice # 26-1556, Nat Orifice # 26-1557, Pitco Fryer 26f 34f, Star Fryer 404a.
