Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket faucet and drain accessories.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 271006-1 faucet and drain accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 271006-1 2 1/2 Inch Valve Solenoid Normally Closed Brass
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 271006-1 |
| Manufacturer Part # | 271006-1 |
| Height | 2.75" |
| Width | 4.25" |
| Depth | 4" |
| Weight | 1.64 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 271006-1 Material Brass, Width 2 1/2", Height 3 1/2", Voltage 120 V Ac, Electrical Wattage 9, Phase 1, Type Normally Closed, Inlet 3/8" Npt, Outlet 3/8" Pt
