RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 15048 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 15048 Gas Thermostat Kit 3/16 Inch Bulb 54 Inch Capillary
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 15048 |
| Manufacturer Part # | 15048 |
| Height | 3.25" |
| Width | 5" |
| Depth | 16.5" |
| Weight | 1.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 15048 Gas Thermostat, [ Fdto-1 ] [ Temp Low-550 ] [ Bulb 3/16" X 14-3/4" ], [ Cap 54" ] [ 3/8" Fpt In (side & Rear )f & H, Out (side & Rear ) E & G ] .290" D-stem, Includes [ Dial # 22-1010 Low-550 ], Kit Includes 3/16" Cct Tube Adapters 1/4" Tube Plugs, 3/8" Mpt Pipe Plugs Dial And Gasket., Vulcan/wolf Oven F & Fs.
