Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial deep fryers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 1380100 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 1380100 1/4 Inch Bulb Safety Thermostat Nickel Manual Reset
| Fits with Manufacturer | APW |
|---|---|
| Model Number | 1380100 |
| Manufacturer Part # | 1380100 |
| Height | 3" |
| Width | 5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
APW 1380100 [ Hi-limit Type - Lch W/manual Reset ] [ Temp 450 Fixed ], [ Bulb 1/4" X 4-7/8" Nickel ] [ Cap 30" ], [ Size 3/8" Mpt Stuff Box Nickel ] [ Brkt 1 ], Ultrafryer Fryer Where Applicable, Vulcan Fryer Series Old Style 7400 & 7500.
