Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other 13792 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 13792 5.88 Inch Gas Safety Valve with LP Conversion Kit 100000 BTU
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 13792 |
| Manufacturer Part # | 13792 |
| Height | 3.5" |
| Width | 5.88" |
| Depth | 4.63" |
| Weight | 2.15 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 13792 Nat Gas Safety 1/2" Fpt In 1/2" & 1/2" Out. W/ (2) 1/2", Side Outs 1/2" X 3/8" Reducer Bushings 1/4" Cct Pilot, Out Millivolt Actuator Thermostat Activated, 100 000 Btu Mfg # 700-502 Model 7000 Amvr, Nat To Lp Conversion Kit # 51-1470 Lp Gas Pressure, Regulator 11" Wc Adj 8" To 12" Wc, For Nat To Lp Conversion On Robertshaw 700 Series Valves., Wolf Grill Tmm-36 Tmm-36a & B.
