Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Groen aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Groen units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Groen 121716 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Groen 121716 Transformer 4 Inch Enclosed Coil Primary 208 to 240v Secondary 24v
| Fits with Manufacturer | Groen |
|---|---|
| Model Number | 121716 |
| Manufacturer Part # | 121716 |
| Height | 3" |
| Width | 4" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 2.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Groen 121716 Transformer Primary 208/240v Secondary 24v 75va 50/60hz, Enclosed Coil 2 Mount Holes 3-1/2" Ctrs 5 Ea 1/4" Tabs, 3.75 Circuit Breaker Hartland Controls Hct-09j2bb07, Groen (2)hy-3e (2)hy-5e Ah/1e-100 Ah/1e-20 Ah/1e-40, Ah/1e-60 Ah/1e-80 Dh/dht-20 Dh/dht-40 Dh/dht-60, Dh/dht-80 Hfp/2 Hy-12gf Hy-24gf Hy-5e Hy-6e Hy-6g, Hy-6se Vrc-3e Vrc-6e
