Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 1194780 OS MAKE LIST convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1194780 OS MAKE LIST Motor 115v 0.5/0.25 Hp Dual Speed
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1194780 OS MAKE LIST |
| Manufacturer Part # | 1194780 OS MAKE LIST |
| Height | 7" |
| Width | 8.15" |
| Depth | 10.4" |
| Weight | 23 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1194780 OS MAKE LIST [ 115v 50/60hz ] [ .5/.25 Hp ] [1p ] [1725/1140 Rpm ], [7.2/4.5amp ] [cw Rotation From The Rear Of The Motor ], Frame 56z 2 Speed., [ 1/2" X 4-1/2" Shaft W/ 2 Flats], White Common, Black Power To Fan Switch - Hi, Red Power To Fan Switch - Lo, Blue/purple Or Brown/brown To Centrifugal Switch., If Oven Does Not Have Centrifugal Switch Then, Wire Together W/ Wire Nut., If Only Using For One Speed Then Wire Nut Red Wire., Southbend, Oven Series 300 400 B Bbb Gb Gs Eh P Slgs
