RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart slicing and carving knives and utensils.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 118911-1 slicing and carving knives and utensils
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 118911-1 11-3/4 Inch Stainless Steel Knife with Single Hole Mount
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 118911-1 |
| Manufacturer Part # | 118911-1 |
| Height | 1" |
| Width | 14" |
| Depth | 14" |
| Weight | 5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Italy |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 118911-1 Stainless Steel Slicer Knife 11-3/4" Dia., Single Hole Mount., S.s. Blade Do Not Use Steel Wool Or, Bleach On Stainless. Bleach Will Rust Overnite, If Blade Is Left Damp. If Bleach Must Be Used, To Sanitize Dry Thoroughly., Hobart Slicer 1612 1712 1712e 1712r 2712 2812 2912
