RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend commercial restaurant ranges.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend 1179240 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1179240 14-1/4 Inch Cast Iron Front Burner Steel Venturi 40,000 BTU
| Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1179240 |
| Manufacturer Part # | 1179240 |
| Height | 3.55" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 14.9" |
| Weight | 5.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1179240 Cast Iron Front Burner W/ Steel Venturi Head Left, [ 14-1/4" Od ] Ci/steel W/ Air Shutter # 26-1863, 5-1/2" Round Opening For Burner Cap # 24-1083 ( Not, Included), Venturi Only Use # 26-4498, For Burner Head Cap Use # 24-1083, For Burner Drip Cover Use # 24-1228, Southbend Range 40 000 Btu 4 Burner Units, Lgr36a-xx Lgr36c-xx Lgr36d-xx Lgr36n-xx P12c-b P12n-b, P16c-x P16n-x P32a-bbb P32a-bbb-su P32a-xg P32a-xh, P32a-xh-re P32a-xt P32a-xx P32c-bbb P32c-bbb-su, P32c-xg P32c-xh P32c-xh-re P32c-xt P32c-xx P32d-bbb, P32d-bbb-su P32d-xg P32d-xh P32d-xh-re P32d-xt P32d-xx, P32n-bbb P32n-bbb-su P32n-xg P32n-xh P32n-xh-re, P32n-xt P32n-xx P48a-bbbb P48d-bbbb P48n-bbbb
